verze pro slabozraké
textová verze
zvětšit písmo
Hledat

Úřední hodiny:
Po, St: 14.00 - 17.00
Pá: 09.00 - 10.00
Telefon: +420 724 186 254
e-mail: starosta@dlouhonovice.cz

Obecní úřad Dlouhoňovice
Hlavní 29
564 01 Dlouhoňovice
Telefon: +420 465 614 791
e-mail: urad@dlouhonovice.cz

Nacházíte se na stránce:Obecní úřadZákladní informace

Základní informace

Prastará česká osada na jih od Žamberka nese, dle pověsti, jméno po zakladateli rodu Dlúhoňovi. Patřívaly pánům ze Žampachu, což je hrad, z něhož dnes zbyla zřícenina asi 3 km od Dlouhoňovic. Místní pověsti vypravují o tajných chodbách, které vedou z hradu až do lesů u Dlouhoňovic. Na pozemcích kolem Dlouhoňovic se dařilo pšenici. Proto zřídili žampaští jezuité roku 1648 dvůr, který sloužil jako výměněk baronky Bukovské. Po zrušení řádu v roce 1777 byl rozdělen poddaným.

Dlouhoňovice se prostírají v rozsáhlém, na sever otevřeném úvalu křídového útvaru pod strmými lesnatými stěnami pásma Litických vrchů. Ty jsou složeny z červeného permského pískovce. K jihozápadu se nad obcí zvedá lesnatý útvar "Perdějov" s kopcem Kalvárií a pěknou vyhlídkou "U Buku". Obcí protéká od západu k východu potůček, kdysi bohatý na raky, který odvádí vody z vlhkých lesů přes Lukavici do Tiché Orlice.

Dlouhoňovice sousedí s městem Žamberk. Je zajímavé, že nádraží, označené názvem města a založené r. 1873, stojí na katastru obce Dlouhoňovic.Z památných staveb se zde zachovala dřevěná zvonice z roku 1797, tři lípy u pomníku sv. Salvatora, které byly zasazené r. 1833 na paměť obnovy bývalé školy. Nová škola byla postavena r. 1887. Slouží dodnes jako budova pro mateřskou školu, veřejnou knihovnu, sídlí zde i obecní úřad.

V roce 1969 byla obec integrována do Žamberka. V 80. letech do života obce velmi necitlivě zasáhla výstavba velkokapacitní mlékárny a následně stavba 3 panelových domů. Tím obec ztratila svůj vesnický charakter. Po společenských změnách v roce 1989 obec obnovila svoji samostatnost. Svůj původní ráz už obnovit nemůže. V současnosti se stává vhodným místem pro sportovní a společenské využití volného času.

Obcí vede turistická cesta na Žampach. Z kopců nad Dlouhoňovicemi je krásný výhled na celé pásmo Orlických hor. Okolí je velmi vhodné pro cykloturistiku. V samotném centru obce je postavena tělocvična, která zároveň jako největší společenský sál v okolí slouží k pořádání plesů a tanečních zábav. V centru obce je volejbalové, fotbalové a hokejové hřiště. K dispozici je i soukromý tenisový kurt. V blízkosti nádraží je nové fit-centrum. V obci má sídlo jezdecký klub, který nabízí výcvik voltiže pro děti od 5 do 15 let, výuku jízdy na koni a projížďky do přírody. V zimě je možné využít osvětlený lyžařský vlek vybavený systémem umělého zasněžování.

V obci působí tyto společenské a sportovní organizace:

  • SDH - sbor dobrovolných hasičů
  • FC Fotbal Dlouhoňovice
  • HC Hokej Dlouhoňovice
  • SKI-Klub Dlouhoňovice
  • Jezdecký klub Žamberk

 

22.4.2002 bylo obci uděleno právo používat znak a prapor (předávací listina, přípitek s V. Klausem).

Statistické údaje

ZUJ:548031Počet částí:1
Katastrální výměra: 390 haPočet obyvatel: 766
Průměrný věk:32Z toho v produkt. věku:484
Pošta:NeŠkola: Ne
Zdravotnické zařízení:NePolicie
Ne
Kanalizace:AnoVodovod:
Ano
Plynofikace:
Ano